Berkasovo- územie nikoho

Autor: Tomáš Bakoš | 8.11.2015 o 19:49 | Karma článku: 4,36 | Prečítané:  532x

Dobrovoľnícka pomoc utečencom v terénne nie je len o samotnej pomoci. Dobrovoľník si počas niekoľkých dní siahne na svoje psychické a fyzické hranice.

Srbsko-chorvátsky prechod Berkasovo/Bapske bol presne tým miestom, kde utečenci boli z veľkej časti odkázaní len na pomoc dobrovoľníkov. Srbské autobusy privážali utečencov cca 3km od samotného prechodu. Odtiaľ už museli ísť všetci po vlastných. Rodiny s deťmi na rukách, vyčerpaní starí ľudia, či skupinky utečencov, ktorí v noci a mínusových teplotách nemali teplé oblečenie.

Je priam neskutočné, ako dokázali dobrovoľníci prevažne z Česka a Slovenska vybudovať na hraničnom prechode infraštruktúru na pomoc ľuďom na úteku. Sklad s oblečením, kde bolo všetko roztriedené podľa potrieb, výdajne miesta na občerstvenie a oblečenie, generátory na zabezpečenie svetla, či stany pre dobrovoľníkov na prenocovanie. Toto boli len základné časti tábora, ktoré boli nevyhnutnou súčasťou pomoci. V neposlednom rade to boli samotné koridory pre utečencov, kde sa zhromažďovali ľudia. Tu dochádzalo aj ku väčšine krízových situácií.

Jednou z takých bola udalosť o 2-3 hodine nad ránom, kedy z nevysvetliteľných dôvodov prestali odvážať utečencov z chorvátskej strany. Na srbskej strane hraničného prechode sa začalo zhromažďovať obrovské množstvo ľudí. Koridory boli preplnené, tak sa vytvoril jeden súvislý dav, v ktorom mohlo byť cca 200-400 ľudí. Tento dav sme oddelili pomocou zábran od ostatných koridorov, aby nedošlo k tlačenici. Autobusy v tom momente už nechodili vyše dvoch hodín. Ľuďom bola obrovská zima a dav začal byť nervózny. Vtedy došla pani z UNHCR a povedala nám, aby sme z bezpečnostných dôvodov odišli, že situácia je kritická. „V prípade, že dav pretrhne zábrany, tak rýchlo utečte,“ povedala. Usúdil som, že treba ostať na mieste a upokojovať situáciu. Sám som o tom nebol dostatočné presvedčený, ale človek po vyše dvadsiatich hodinách práce bez zastavenia stráca zdravý úsudok. Po pár minútach na to začala chorvátska strana opäť odvážať ľudí autobusmi a situácia sa stabilizovala. Nechcem si predstaviť, čo by sa stalo, keby sme odišli a dav by sa pohol.

Z terénnej misie v Berkasove si odnášam dve veci. Prvou je skutočnosť, že ľudia na úteku s ktorými som mal možnosť sa stretnúť a porozprávať boli nesmierne vďační a srdeční. Pri rozdávaní čaju sa mnohí poobzerali, či v ich blízkosti nie je niekto, kto by čaj potreboval viac než oni sami. Túto peknú vlastnosť som si všimol už u malých detí.

Druhá vec je prístup vládnych predstaviteľov. Slovenskí dobrovoľníci sú predstaviteľmi slovenskej vlády nepovšimnutí. Pre mňa má obrovský obdiv každý jeden dobrovoľník, ktorý sa vzdá svojho komfortu doma a ide pomáhať do terénu. Dobrovoľníci, ktorí odvádzajú neskutočnú prácu v ťažkých podmienkach si zaslúžia väčšiu pozornosť zo strany politikov. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Čo sa deje v hokeji? Je to divadlo, vinníkmi sme všetci, tvrdí Graňák

Zlá skúsenosť s Cígerom a Švehlom mohla odradiť hráčov z NHL od štartu na majstrovstvách sveta, hovorí skúsený obranca.

SVET

Čoho sa boja ľudia v IT aj robotníci tak, že volia populistov?

Musíme sa zbaviť delenia na nás a Brusel.


Už ste čítali?